3 Boyutlu Basım, 3D Teknoloji, ABS/ASA Filament, Filament, Kalibrasyon, PET-G Filament, PLA Filament, TPU-Filament

3 Boyutlu Yazıcılar için Kalibrasyon

Kalibrasyon

3 Boyutlu yazıcı markanız ne olursa olsun kaliteli baskı almak için öncellikle kalibrasyon yapmak çok önemlidir. Cihazınızın basımlarda tutarlı olması için kalbire edilmesi gereken çeşitli ayarlara dikkat edilmelidir.Bu ayarlar hem cihazınızın motorları ve motor adımlar, yatak seviyesi,hızlanmalar,itme-çekme(retraction-extrusion), hem de basacağınız malzemenin (PLA-ABS-TPU…) özelliklerinin iyilleştirilmesi için kullanılır.

  1. Tabla Seviyesi Kalibrasyonu

Tabla seviyesi kalibrayonu kaliteli ve sürekli baskılar için cihazınızda il yapılması gereken kalibrasyondur.Nozzle ve yatak arasındaki mesafenin doğru olması aşırı ekstürzyonu (over/under extrusion) engelleyerek baskılarınız hem tablaya hem de katmanlara en iyi şekilde yapışmasını sağlar.

Tablanın genellikle köşe ve orta noktalarına yapılan basım ile tabla seviyesinin her bölgede eşitliği ölçülür.

  • XYZ Kübü

XYZ küpü 3 Boyutlu basımlarda en sık kullanılan kalibrasyonlardan biridir. Basılacak olan küpün önceden bilinen boyutları ile basım sonrası çıkan küp x y ve z eksenleri ölçülerek karşılaştırılır. Karşılaştırma sonucu fark olan eksen ve eksenlerdeki farkı gidermek adına motor adım sayıları yeniden düzenlenir.

Formül: (bilinen boyut  / basılan boyut ) x ekstruder motor adım sayısı  = yeni motor adım sayısı

ÖR: Sırası ile x,y,z boyutları 20x20x20 olan bir küpü basıma verdiğimizde çıkan küp 18X20X20 ise ve X motorunun adım sayısı 80mm/s ise

X motoru için: (20/18)x80 işlemi bize ayarlamamız gereken motor adım sayısını verir.(88,8mm/s)

  • İtme-Çekme Kalibrasyonu

İtme çekme kalibrasyonu hem yazıcı hem de filament özelliklerinin ölçüldüğü bir kalibrasyondur.

İtme-Çekme 3 Boyulu yazıcılarda kullanılan filamentlerin ipliklenmesin azaltmak ve daha pürüssüz basımlar almak için yapılır.

Aralarında mesafe bulunan iki obje basılırken ekstruderin bu mesafede yaptığı hareket sırasında filamentin araya yapışmamsı için geri çekme (retraction) ayarı kullanılır.Geri çekme ayarı kalibre edilmiş cihazlarda iki obje arasındaki ipliklenme minumuma iner. Ne kadar iyi kalibre edilmiş olursa olsun piliklenme filamentin kalitesine,basım hızına,eksen ayarlarına,motor adım ayarları,besleme çeşidi(bowden tüp beslemeli veya direkt besleme ) bağlı olarak artıp azalabilir. Bu kalibrasyondaki amaç makinenin el verdiği ölçüde ipliklenmeyi minimuma indirebilmektir.

Özellikle bowden tüp beslemeli TPU tarzı esnek filamentlerde genellikle geri çekme ayarı kapatılarak basım yapılması önerilir.

  • Ekstruder motor adım kalibrasyonu

Kaliteli, dayanıklı ve tutarlı basımlar için , eksenler gibi ekstruder motorunun adımları da kalibre edilmelidir. Ekstruder motor adım kalibrasyonundaki amaç ekstruderin verilen komut kadar filament akıtmasını sağlamaktır.( Ektruder motorunu 100 mm/s ilerlettiğimizde çıkan filamentin 100 mm çıkması)

Formül: Bilinen ölçüm / çıkan ölçüm X E motor adım sayısı = Yeni E motor adım sayısı

100 mm’lik bir filament adım sayısı 480mm/s olan motor ile  100mm akıtıldığında 98 mm’lik filamnet akıyorsa

(100/98)*489,7 işlemi bize ayarlamamız gereken motor adım sayısını verir.(489,7mm/s)

  •  Isı Kulesi (

Isı kulesi kullanacağınız filamenti tanımak için en iyi kalibrasyon yentemidir.Filament tipi (TPU-PLA-PETG….),filament markası hatta aynı marka içinde farklı renkler için bile,basımlar öncesi bir adet ısı kulesi basılması istikrarlı ve temiz basımlar elde edilmesini sağlar.

Isı kulesinin mantığı değişen ısı aralığında belirli katmanlarda basım alarak farklı sıcaklıklarda  baskı kalitesini karşılaştırabilmektir.

Bazı ısı kuleleri içinde ipliklenme (stringing) ve askı (overhang) testlerini de barındırabilir.

Isı kulesi aralıkları

PLA: 225-180

ABS: 250-200

PETG: 230-200

TPU: 225-200

PC: 270-240

PA: 280-230

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.