Mia Filament tarafından üretilen filamentlerde kullanılan hammaddeler ve boyalar insan sağlığı açısından olumsuz bir etki yaratmamaktadır.

PLC KONTROLLÜ SERİ VE KUSURSUZ ÜRETİM

NASIL ÜRETİYORUZ ?

KURUTMA
KURUTMA
Filamentlerin üretildiği hammaddeler nemleri alınmış granül şeklinde fabrikamıza gelir. Her ne kadar nem almayacak şekilde paketlenmiş olsa da, Mia Filament üretim bandında kurutucunun içinde özel şartlandırma ile granüllerin içinde hapsolmuş nem açığa çıkartılır ve dışarı atılır.
01.
KURUTMA
RENK VE KATKI DOZAJLAMA
RENK VE KATKI DOZAJLAMA
Üretim bandı içerisinde, kurutma işlemi sonrasında sarılmış makaraya kadar hammaddeye el değmemektedir. Hammadde kurutulduktan sonra Mia Filament özel tasarımı olan üç farklı besleme sistemi kullanılarak renk ve organik katkılar hassas şekilde ölçümlenerek hammaddeye eklenir.
02.
RENK VE KATKI DOZAJLAMA
EKSTRÜZYON
EKSTRÜZYON
Kurutulan ve dozajlanan granüller 6 farklı ısı bölgesinden geçerek sıkıştırma vidasının bulunduğu kalıba ulaşır. Özel tasarlanmış geometriye sahip vida ve kovan ile sıkıştıran Mia filament hassas ölçülerine bu aşamada kavuşarak hava ile temas eder ve soğutulmaya başlar.
03.
EKSTRÜZYON
SOĞUTMA
SOĞUTMA
Kalıptan çıkan filament sırayla farklı ısılara sahip soğutma havuzlarından geçer. Mia filament ekibi tarafından özel olarak tasarlanan ve paslanmaz çelikten imal edilen soğutma hattı filament soğutulurken kir, pas ve bakteri oluşumunu engellemektedir.
04.
SOĞUTMA
ÖLÇÜM
ÖLÇÜM
Soğutma sonrasında 5mm kalınlığında çıkan filamentlerin hassas şekilde ölçülenmesi gereklidir. Ölçüleme için Mia Filament üretim bandında ,soğutma sonrası saniyede yüzlerce kez filament çapını ölçen lazer başlıklar kullanılmaktadır. Ölçüm sırasında ayarlı ölçüden sapma olduğunda otomatik olarak ekstrudere sinyal gider ve filament üzerinde gerekli düzenleme bilgisayar tarafından anında yapılır.
05.
ÖLÇÜM
SARIM
SARIM
Karmaşık bir makara basım sürecini çok zor bir duruma sokabilir. İyi sarılmamış makaralar filamentin kırılmasına ya da gerilim değişiminden ötürü basımın kalitesinin düşmesine sebep olabilir, bu nedenle Mia Filament olarak makaralarımız hassas ölçümler sonrası bilgisayar kontrollü şekilde sarılmaktadır.
06.
SARIM
VAKUM & PAKETLEME
VAKUM & PAKETLEME
Filamentler makaraya sarıldıktan sonra üzerinde ürün kodu, filament rengi ve malzemesi ( PLA, ABS, TPU, PETG, ASA, PolyCarbonate, PolyAmide),ürün net ağırlığı, filament çapı ve hassasiyet toleransı, ekstrüzyon ısısı ve üretim tarihi bulanacak şekilde etiketlenir. Vakumlanan filamentler karton kutuya konur ve ürün kutusu etiketlenir. Vakumlu poşetlerin içine filamentin neme karşı hassasiyetine göre uygun miktarda Silica-Gel (kurutucu) konur.
07.
VAKUM & PAKETLEME